Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
GRY EDUKACYJNE
Gry edukacyjne
 
rozwijają wszechstronne umiejętności takie jak:
 
- inteligencja własna i społeczna
- myślenie logiczne i praktyczne
- słownictwo i wymowa
- zręczność, pomysłowość i kreatywność
- sprawność manualna
- sprawność fizyczna
 
 
Jak wybierać gry dla dzieci?
 
wiek: 2-4 lata
 
Dla małych dzieci w wieku do około 4 lat najlepiej wybierać gry w formie układanki.
Właściwą formą zabawy będzie loteryjka, proste puzzle, domino, układanka z dużymi elementami - podłogowa. Tematyka gry musi interesować dziecko, wtedy będzie ono
chętnie układało i powtarzało ulubione zabawy.
Układanki powinny zawierać czytelne obrazki, łatwe do nazywania.
 
Ważna informacja!

Dzieci bardzo chętnie wracają do "starych" układanek, które są już ewidentnie za łatwe na ich poziom wiekowy.
Jest to bardzo korzystne dla ich rozwoju - wielokrotne powtarzanie utrwala nabyte umiejętności, daje poczucie zadowolenia, wzmacnia poczucie własnej wartości.
Wykonywanie łatwych zadań jest także cenne z punktu widzenia uczenia się przez analogię. Dziecko, które nauczy się, w jaki sposób ułożyć obrazek składający się z kilku elementów, będzie po jakimś czasie potrafiło zastosować schemat rozwiązania problemu
przy układaniu obrazka składającego się z większej liczby elementów.
 
 
 
wiek: 4-6 lat
 
Jest to bardzo aktywny okres rozwoju dziecka. W tym czasie dziecko powoli uczy się reguł wiążących się z prostą rozgrywką. Warto zacząć grać w gry planszowe, np.
grzybobranie lub proste "ściganki". Dziecko najczęściej chce zostać zwycięzcą, dlatego
przegrana wiąże się czasem z buntem i płaczem. Warto uczyć dziecko, że wartościowe jest nie tylko zwycięstwo, ale sama rozgrywka.
Quizy i zagadki dla przedszkolaków powinny mieć formę wierszowaną lub obrazkową.
Rozwiązywanie zagadek nie jest sprawą łatwą i dlatego gry są najlepszym sposobem na
rozwijanie tych umiejętności.
Około 5 roku życia warto wprowadzić typowe gry zręcznościowe, np. Katapulty, Zwierzak na zwierzaku, Studnia Jakuba. W ten sposób dziecko usprawnia ręce i głowę jednocześnie!
 
 
wiek: 6-7 lat
 
W tym wieku trzeba szczególnie wspomagać rozwijanie kluczowych umiejętności szkolnych: czytania, pisania i liczenia. Już na tym etapie dobór odpowiednich materiałów edukacyjnych stanowi dla rodzica nie lada wyzwanie. Materiałów jest dużo, czy wystarczy kupić cokolwiek? Przecież każda gra jakoś rozwija...
 
Niestety nie. Umiejętności i potencjał własny dzieci są bardzo zróżnicowane, dlatego nie zawsze to, co podobało się i było skuteczne u dziecka sąsiadów, sprawdzi się w przypadku Państwa dziecka. 
 
Podstawową zasadą jest stopniowanie trudności - od łatwego do trudnego. Następnie
należy zadbać o to, by materiał zastosowany w grze nie był dla dziecka zbyt trudny, ba - niewykonalny. Dziecko krok po kroku musi wypracować swoje umiejętności. Trening i powtarzanie są na tym etapie kluczowe.
Dlatego też bardzo sprawdza się dobieranie dość podobnych materiałów na zasadzie uczenia podobnego przez podobne - sprzyja to utrwalaniu dopiero co zdobytych umiejętności.

wiek: 8-9 lat

Dzieci w tym wieku są już gotowe do rozgrywek o bardziej rozbudowanej strategii, dlatego też stają się świetnym partnerem gier rodzinnych. Warto wykorzystać ten moment dla zbudowania więzi, zwyczaju wspólnego spędzania czasu.

Oprócz typowych dla tego wieku gie r logicznych, przygodowych i zręcznościowych,warto pomyśleć o grach społecznych.

wiek: 10-11 lat

Dzieci zaczynają dorastać, stają się bardziej samodzielne. Potrzebują wsparcia w zakresie umiejętności społecznych, aby w prawidłowy sposób potrafiły budować swoje relacje z rówieśnikami. Wartościowe są gry
uczące empatii (wczuwania się w położenie innych), rozwijające bogate słownictwo oraz myślenie skojarzeniowe.
Świetne są także wszelkie Quizy. Pamięć w tym wieku jest doskonała, dziecko potrafi już sprawnie posługiwać się tekstem.
 
 
 
 
 
 
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl